Vefa Bozacısı | geleneksel osmanlı lezzetleri, boza ve şıra

Boza içeceği makulce zamanın testine dayandı ve Vefa Bozacısı’nın tarihi evinde eski geleneklerden biri olmaya devam ediyor. Genelde kış mevsiminde içilen boza, buğdaydan yapılan mayalanmış malt içeceği. Vefa, klasik içeceğe bağlı kalmadan, sirke, şıra ve yaz mevsimlerinde farklı şerbetler de üretiyor. Vefa Bozacısı İstanbul’da ender korunmuş mekanlardan biri, buna benzer yerler artık nadir bulunuyor, özellikle Süleymaniye’de. Burayı müdavimlerinin yaşattığını izliyoruz...

"Bugün Vefa Bozacısı'ndayız. Vefa Bozacısı 1876 yılında kuruluyor. Kurulduğu semtin adını alan bozacı, senelerdir hala aynı dükkanda, şubesi olmadan işletmeye devam ediyor. Yazları şıra üretiyorlar, burada çok fazla boza içilmediği için. Vefa Bozacısı aynı zamanda önemli bir sirke üreticisi. Bu kadar karakteristik ve ufak üretim yapan, kalan ender yerlerden bir tanesi. Çoğu insan özellikle kış geceleri buraya ailecek gelip, boza içip gidiyorlar."

Bugün Vefa Bozacısı'ndayız. Vefa Bozacısı 1876 yılında kuruluyor. Kurulduğu semtin adını alan bozacı, senelerdir hala aynı dükkanda, şubesi olmadan işletmeye devam ediyor. Yazları şıra üretiyorlar, burada çok fazla boza içilmediği için. Vefa Bozacısı aynı zamanda önemli bir sirke üreticisi. Bu kadar karakteristik ve ufak üretim yapan, kalan ender yerlerden bir tanesi. Çoğu insan özellikle kış geceleri buraya ailecek gelip, boza içip gidiyorlar.

 

MEKAN BİLGİLERİ

Adres: Katip Çelebi Cad. No:104/1 Vefa, Istanbul
Telefon: +90 212 519 49 22

YORUM YAP