Krek | istanbul'da yeni tiyatro deneyimleri

Dinamik tiyatro ekibi Krek’in sahneye koyduğu gerçek duyguları, hiçbir giysinin, tiyatro perdesinin, pencerenin veya camın gizlemesine imkan yok. Yetenekli sanatçılardan oluşan ekip, klasik sahne-seyirci ilişkisini kırarak, basit bir oyundan çok daha yakın ve daha kişisel bir diyalog oluşturuyor. Seyirciyi hikayenin içine çekip, kendilerini oyunun bir parçası gibi hissetmelerini ve gösteriyi yaşayarak zevk almalarını sağlıyorlar.

"Sahnemiz bilindik sahneler gibi değil. Sahne önünde bir camımız var. Oyuncular oradaki kutunun içerisinde oyunlarını sergiliyorlar ve izleyiciler de kulaklıklarla oyunu hem dinleyip hem izliyorlar. Krek, 1999 yılında Berkun Oya ile Ali Atay'ın birlikte kurduğu bir tiyatro topluluğu. Bu zamana kadar İstanbul'un farklı mekanlarında Berkun Oya'nın yazıp yönettiği oyunları sahnelediler. Berkun ne istediğini çok iyi bilen, kafası çok net ve üstüne üstlük bunu çok iyi ifade edebilen bir yönetmen. Üslubu, tutumu da oyuncuyu çok rahatlatan ve yaratıcılığa fırsat tanıyan bir yönetmen. Otuz oyun oynadık değil mi? Kırk bir.. Kırk bir oyun oynadık, sayısını unuttum. Ve şunun olabildiğini gördük... Biz beraber oyun oynamaktan zevk alan bir ekipmişiz. Yani şuraya çıkıp, bahçeye çıkıp voleybol da oynasak burada eğlendiğimiz kadar eğleneceğiz. 

Hem camın, hem tekstin, hem oyunculukların, her şeyin, sesin yarattığı bir şeye tanık olma duygusu ve insanlar selama çıktığında çok ufak bir göz göze geldiğimde bile çok ürperip böyle, "Hay Allah biliyorlar izlediğimizi' falan gibi bir his oluşmuştu bende. Tiyatro karşındakinin gerçekliğini hissettiğin bir şey. Çok büyük bir parçası diye düşünüyorlar. Nefesiyle, etiyle, teriyle, tükürüğüyle karşımda biri var ve aramızda hiçbir şey yok ve O cam bunu kesiyor hissi.. Ama burada yaratılan şey de onun gerçekliği içerisinde, en arkadaki seyirciye bile ulaşmak gerekliliğinde yapaylaşan bir şey var. O yapaylığı ortadan kaldırıyor. Evet o camı yadırgayacaklarını zannedenlerin bir süre sonra ben o camı unuttuklarını da düşünüyorum. Çünkü o kulaklık sayesinde o kadar o camın arkasındaki mekanın ortasına geliyorlar ki o cam endişesi herhalde kayboluyordur."

Sahnemiz bilindik sahneler gibi değil. Sahne önünde bir camımız var. Oyuncular oradaki kutunun içerisinde oyunlarını sergiliyorlar ve izleyiciler de kulaklıklarla oyunu hem dinleyip hem izliyorlar. Krek, 1999 yılında Berkun Oya ile Ali Atay'ın birlikte kurduğu bir tiyatro topluluğu. Bu zamana kadar İstanbul'un farklı mekanlarında Berkun Oya'nın yazıp yönettiği oyunları sahnelediler. Berkun ne istediğini çok iyi bilen, kafası çok net ve üstüne üstlük bunu çok iyi ifade edebilen bir yönetmen. Üslubu, tutumu da oyuncuyu çok rahatlatan ve yaratıcılığa fırsat tanıyan bir yönetmen. Otuz oyun oynadık değil mi? Kırk bir.. Kırk bir oyun oynadık, sayısını unuttum. Ve şunun olabildiğini gördük... Biz beraber oyun oynamaktan zevk alan bir ekipmişiz. Yani şuraya çıkıp, bahçeye çıkıp voleybol da oynasak burada eğlendiğimiz kadar eğleneceğiz. Bir eve sığındık… 

Hem camın, hem tekstin, hem oyunculukların, her şeyin, sesin yarattığı bir şeye tanık olma duygusu ve insanlar selama çıktığında çok ufak bir göz göze geldiğimde bile çok ürperip böyle, "Hay Allah biliyorlar izlediğimizi' falan gibi bir his oluşmuştu bende. Tiyatro karşındakinin gerçekliğini hissettiğin bir şey. Çok büyük bir parçası diye düşünüyorlar. Nefesiyle, etiyle, teriyle, tükürüğüyle karşımda biri var ve aramızda hiçbir şey yok ve O cam bunu kesiyor hissi.. Ama burada yaratılan şey de onun gerçekliği içerisinde, en arkadaki seyirciye bile ulaşmak gerekliliğinde yapaylaşan bir şey var. O yapaylığı ortadan kaldırıyor. Evet o camı yadırgayacaklarını zannedenlerin bir süre sonra ben o camı unuttuklarını da düşünüyorum. Çünkü o kulaklık sayesinde o kadar o camın arkasındaki mekanın ortasına geliyorlar ki o cam endişesi herhalde kayboluyordur.

MEKAN BİLGİLERİ

Adres: santralistanbul Kazım Karabekir Cad. No: 2/24 Eyüp, İstanbul
Telefon: +90 212 311 78 24
Websitesi: www.krek.net

YORUM YAP