İnciraltı Meyhanesi | istanbul'un anadolu yakasında meyhane ve meze keyfi

Geleneksel meyhane kültürü deyince akla gelen lezzetli mezelere ev sahipliği yapan İnciraltı Meyhanesi, eskiden meyhanelere gelen kişilerin rakıyı nasıl içtiklerine kadar ince detaylarıyla eski meyhane kültürünü yeniden yaşatıyor. Beylerbeyi'ndeki bahçesi özellikle yaz ayları çok şenlikli. Mezeler ise özel ve her yerde bulunmayan cinsten, papaz yahni ve uskumru çirozu, köpoğlu mancası gibi orjinal lezzetleri tadımlık.

"İstanbul'da meyhanelerin yoğunlaştığı birtakım mekanlar var. Beylerbeyi'ni seçmemizin nedeni, Beylerbeyi'nde geleneksel bir meyhanenin olmaması. İnciraltı klasik meyhane menüsüne sahip. Fakat klasik meyhane menüsünde artık yapılmayan birçok şeyi İnciraltı yapmaya devam ediyor. 30 çeşit mezemizin içinde, yaklaşık bir 10 -15 tanesi, gerek saray mutfaklarından gerek eski geleneklerden yazılmış yemek kitaplarından çıkarılmış ve o tariflere uygun olarak yapılan mezelerdir. Kaya Koruğu salatasını, közlenmiş biber, sarımsak, ceviz ve tulum peyniri ile sunuyoruz. Balık dolma, levrekten kurutulmuş domatestir. Türk kahvaltımız iki kişilik bir set olarak sunuluyor. Yine bir eski İstanbul geleneği… Kahve ikramı likörsüz olmaz. Eskiden İstanbul'da insanlar likörlerini evlerinde yaparlardı. Bu çok eski bir İstanbul adeti… Kadehi ısıtmamak için hanımlar böyle dantelden küçük bir zarf örerler, beyler de bunu ceplerinden çıkarıp kadehlerine geçirerek rakılarını içerlermiş. İnciraltı'nın adı, bu bahçedeki incir ağacından geliyordu. Şu anda onun yavrusu küçük bir fidan var. Umuyoruz bir kaç sene içinde o da güzel bir incir olacak."

Yapımcı & Yönetmen : Deniz Gül & Gizem Elçi

İstanbul'da meyhanelerin yoğunlaştığı birtakım mekanlar var. Beylerbeyi'ni seçmemizin nedeni, Beylerbeyi'nde geleneksel bir meyhanenin olmaması. İnciraltı klasik meyhane menüsüne sahip. Fakat klasik meyhane menüsünde artık yapılmayan birçok şeyi İnciraltı yapmaya devam ediyor. 30 çeşit mezemizin içinde, yaklaşık bir 10 -15 tanesi, gerek saray mutfaklarından gerek eski geleneklerden yazılmış yemek kitaplarından çıkarılmış ve o tariflere uygun olarak yapılan mezelerdir. Kaya Koruğu salatasını, közlenmiş biber, sarımsak, ceviz ve tulum peyniri ile sunuyoruz. Balık dolma, levrekten kurutulmuş domatestir. Türk kahvaltımız iki kişilik bir set olarak sunuluyor. Yine bir eski İstanbul geleneği… Kahve ikramı likörsüz olmaz. Eskiden İstanbul'da insanlar likörlerini evlerinde yaparlardı. Bu çok eski bir İstanbul adeti… Kadehi ısıtmamak için hanımlar böyle dantelden küçük bir zarf örerler, beyler de bunu ceplerinden çıkarıp kadehlerine geçirerek rakılarını içerlermiş. İnciraltı'nın adı, bu bahçedeki incir ağacından geliyordu. Şu anda onun yavrusu küçük bir fidan var. Umuyoruz bir kaç sene içinde o da güzel bir incir olacak.

MEKAN BİLGİLERİ

Adres: Arabacılar Sok. No:4 Beylerbeyi, İstanbul
Telefon: +90 216 557 66 86

YORUM YAP