İ. Fila Pul Galerisi | osmanlıdan bugüne pul koleksiyonu tutkusu

Pullar dünyayı elden ele dolaşır ve pul biriktirmek ince bir zevktir. Pul tutkusu olanlar için puldaki küçük bir desenin değerine paha biçilemez. Koleksiyonerler için İstanbul Fila Pul Galerisi görülmeye değer... Hikayesini dinliyoruz...

"İlk Türk pulu 1863 yılında basılmıştır. Bunların adı Tuğralı pullardır. 1863 yılından itibaren pul emisyonları yapılmıştır. Bunların çok temiz olarak saklandığı ve seriler halinde bulundurulduğu taktirde değer taşıdığı görülmektedir. Defterlerimiz muhakkak katalog sırasına göre dizilidir ve katalog numarası defterimize de verilmiştir. İşte Osmanlı'nın 1863 tarihli ilk pullarına bir bakış. Birisi 5 kuruşluk puldan da zevk alabilir. Üstündeki renkten, desenden… Bazıları pahalı mal almayı arzu eder. Onun için koleksiyoncu olan kişinin tutkusu önemlidir. Ben bitki koleksiyonu yaparım. Birisi çiçek koleksiyonu yapar. Birisi tablo koleksiyonu yapar.

Benim pul merakım 1971 yılında başladı. Zaten esas mesleğim PTT çalışanı olmak. Aşağı yukarı da 20 senedir bu dükkanı çalıştırıyorum."

Yapımcı & Yönetmen : Deniz Gül & Gizem Elçi

İlk Türk pulu 1863 yılında basılmıştır. Bunların adı Tuğralı pullardır. 1863 yılından itibaren pul emisyonları yapılmıştır. Bunların çok temiz olarak saklandığı ve seriler halinde bulundurulduğu taktirde değer taşıdığı görülmektedir. Defterlerimiz muhakkak katalog sırasına göre dizilidir ve katalog numarası defterimize de verilmiştir. İşte Osmanlı'nın 1863 tarihli ilk pullarına bir bakış. Birisi 5 kuruşluk puldan da zevk alabilir. Üstündeki renkten, desenden… Bazıları pahalı mal almayı arzu eder. Onun için koleksiyoncu olan kişinin tutkusu önemlidir. Ben bitki koleksiyonu yaparım. Birisi çiçek koleksiyonu yapar. Birisi tablo koleksiyonu yapar.

Benim pul merakım 1971 yılında başladı. Zaten esas mesleğim PTT çalışanı olmak. Aşağı yukarı da 20 senedir bu dükkanı çalıştırıyorum.

MEKAN BİLGİLERİ

Adres: Hak Pasajı No:15/22 Nişantaşı, İstanbul
Telefon: +90 212 225 28 51

YORUM YAP