Onur Çanka | heykeltraş Onur Çanka ile tanışın

Heykeltraş Onur Çanka’yla, notonlyistanbul.com ve boxinaboxidea.com işbirliğinde ufak bir röportaj gerçekleştiriyoruz. Çanka, heykel okuduğu Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nden sonra Balat’taki atölyesinde farklı malzemelerle özel projeler üretmeye devam ediyor. Hikayesini dinliyoruz...

"Şu an küçük bir büst yapıyorum. Tamburi Cemil Bey büstü olacak bu büst. Müzisyen bir arkadaşım için yapıyorum. Kendisi tambur çalıyor. Bu çamuru taşıyabilecek bir konstrüksiyon üzerine kil yığıyorum. Sonrasında detaylara gireceğiz.

Ben Onur Çanka. 2008 yılında Marmara Güzel Sanatlar Fakültesi’nde Heykel Bölümü’ne başladım. Okulun ahşap atolyesinden mezun oldum. Hala Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde yüksek lisansımı yapıyorum heykel üzerine. 

Kafamdaki Tamburi Cemil Bey’i yaratıyorum şu an. Daha çok ahşap ve ağaçla çalışıyorum ama bunun haricinde diğer materyalleri de kullanıyorum yaptığım heykellerde. Özellikle kille çalışıyoruz. Kil üzerinden alçı kalıp alıp sonrasında polyester döküm ya da alçı dökümler yapıyoruz. Bir şeyi ekliyerek yapmak yontarak yapmaktan ya da azaltarak yapmaktan daha kontrollü, daha rahat. Onun için daha hızlı ve daha keyifli çalışabiliyorsun çamurda. Ama ana malzemeler çamur. Yani çamurdan iş yapıp bırakamazsın. Bu iş bittikten sonra bunun kalıbını alıp bunun dökmek durumundayız. 

Balat’taki atolyeyi benim bir hocam açtı, sonrasında ben de onun yanında çalışmaya başladıkça artık burası benim de atölyem oldu. Balat keyifli bir yer. Malzeme tedarik konusunda da çok fazla sıkıntı yaşamadığımız bir yer. Daha çok karikatür üzerinden çıkış yapıp bu işleri gerçekleştiriyorum. Yani yapmış olduğum heykellerde o heykellere koyduğum ifadeler biraz işin somut kısmından çıkıp daha çok kendi ürettiğim kendi kafamda kurguladığım şekilde oluyor. Bittikten sonra tekrar bazı detayları ortaya çıkarmak için zımparayla gölgeler verebiliyorsun ya da bazı yerleri pürüzsüzleştirebiliyorsun. Dökümden sonra muhakkak müdahale etmek gerekiyor."

Şu an küçük bir büst yapıyorum. Tamburi Cemil Bey büstü olacak bu büst. Müzisyen bir arkadaşım için yapıyorum. Kendisi tambur çalıyor. Bu çamuru taşıyabilecek bir konstrüksiyon üzerine kil yığıyorum. Sonrasında detaylara gireceğiz.

Ben Onur Çanka. 2008 yılında Marmara Güzel Sanatlar Fakültesi’nde Heykel Bölümü’ne başladım. Okulun ahşap atolyesinden mezun oldum. Hala Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde yüksek lisansımı yapıyorum heykel üzerine. 

Kafamdaki Tamburi Cemil Bey’i yaratıyorum şu an. Daha çok ahşap ve ağaçla çalışıyorum ama bunun haricinde diğer materyalleri de kullanıyorum yaptığım heykellerde. Özellikle kille çalışıyoruz. Kil üzerinden alçı kalıp alıp sonrasında polyester döküm ya da alçı dökümler yapıyoruz. Bir şeyi ekliyerek yapmak yontarak yapmaktan ya da azaltarak yapmaktan daha kontrollü, daha rahat. Onun için daha hızlı ve daha keyifli çalışabiliyorsun çamurda. Ama ana malzemeler çamur. Yani çamurdan iş yapıp bırakamazsın. Bu iş bittikten sonra bunun kalıbını alıp bunun dökmek durumundayız. 

Balat’taki atolyeyi benim bir hocam açtı, sonrasında ben de onun yanında çalışmaya başladıkça artık burası benim de atölyem oldu. Balat keyifli bir yer. Malzeme tedarik konusunda da çok fazla sıkıntı yaşamadığımız bir yer. Daha çok karikatür üzerinden çıkış yapıp bu işleri gerçekleştiriyorum. Yani yapmış olduğum heykellerde o heykellere koyduğum ifadeler biraz işin somut kısmından çıkıp daha çok kendi ürettiğim kendi kafamda kurguladığım şekilde oluyor. Bittikten sonra tekrar bazı detayları ortaya çıkarmak için zımparayla gölgeler verebiliyorsun ya da bazı yerleri pürüzsüzleştirebiliyorsun. Dökümden sonra muhakkak müdahale etmek gerekiyor.

MEKAN BİLGİLERİ

Telefon: +90 533 309 21 68

YORUM YAP