Kalmaz Baharat | mısır çarşısı'nda şifalı bitkiler ve baharatlar

1950 yılında açılan Kalmaz Baharat, babadan oğula geçerek rengarenk baharatlarıyla Mısır Çarşısı’ndaki yerini koruyor. Kendi değirmeninde çektiği şifalı bitkilerle, hangi hastalığa neye iyi geldiğini de anlatarak müşterileriyle birebir ilişki kuran Mehmet Kalmaz’ı dinliyoruz.

"Mısır Çarşısı 1941 yılında Lütfü Kırdar tarafından restore ediliyor. 1950 yılında babam burada baharatçı dükkanını kuruyor. Baharatçı dükkanını kurarken o zamanlar bu işi çok iyi bilen Medineli Hafız Osman Efendi… Ben çocuktum. Gelir burada otururdu. Baharatçılığın ve aktarlığın piriydi. Ondan çok şey öğrenmişlerdir. Dükkanımızda en iyi kalite baharatı satmaya çalışırız. Karabiberi, tarçını, yenibaharı, kimyonu… Kendi değirmenimiz vardır. Başında usta değirmencinin nezaretinde çekeriz. Çin tarçını, özeldir o. Onu çekeriz. Yenibaharı mesela bulursak Jamaica yenibaharı çekeriz. Bulamazsak Meksika'da güzeldir, onu çekeriz. Sabahları içiyorum ama mümkün olduğu kadar içmiyorum. Toz tarçın. Neye iyi geliyor bu?Şekeri dengeler. Basit bir terkip. Mesela soğuk algınlığına ıhlamur. Bir dal tarçın, bir kök zencefil, bir kök havlıcan, çok şeyi halleder. Ama bunun haricinde şümullü hastalıklara şu, şuna iyidir, şu kadar telkit yapalım, şu kadar karıştıralım… Bunlar yanlış."

Yapımcı & Yönetmen : Deniz Gül & Gizem Elçi

Bu çarşı 1941 yılında Lütfü Kırdar tarafından restore ediliyor. 1950 yılında babam burada baharatçı dükkanını kuruyor. Baharatçı dükkanını kurarken o zamanlar bu işi çok iyi bilen Medineli Hafız Osman Efendi… Ben çocuktum. Gelir burada otururdu. Baharatçılığın ve aktarlığın piriydi. Ondan çok şey öğrenmişlerdir. Dükkanımızda en iyi kalite baharatı satmaya çalışırız. Karabiberi, tarçını, yenibaharı, kimyonu… Kendi değirmenimiz vardır. Başında usta değirmencinin nezaretinde çekeriz. Çin tarçını, özeldir o. Onu çekeriz. Yenibaharı mesela bulursak Jamaica yenibaharı çekeriz. Bulamazsak Meksika'da güzeldir, onu çekeriz. Sabahları içiyorum ama mümkün olduğu kadar içmiyorum. Toz tarçın. Neye iyi geliyor bu?Şekeri dengeler. Basit bir terkip. Mesela soğuk algınlığına ıhlamur. Bir dal tarçın, bir kök zencefil, bir kök havlıcan, çok şeyi halleder. Ama bunun haricinde şümullü hastalıklara şu, şuna iyidir, şu kadar telkit yapalım, şu kadar karıştıralım… Bunlar yanlış.

MEKAN BİLGİLERİ

Adres: Mısır Çarşısı No:41/1 Eminönü, İstanbul
Telefon: +90 212 522 66 04

YORUM YAP