Güngör Usta | kapalıçarşı'da el yapımı mücevherler

Kraliçelere layık veya bu hikayemizde Sultanlara layık mücevherler... Güngör Usta, büyük bir özenle ve göz nuruyla güzel detaylarla süslü en mükemmeli yaratıyor. Tasarımları, üzerinde düşünülmüş, planlanmış ve tarih kokmakta. Kendisinin hayat hikayesi, mesleğinin belkemiğini oluşturuyor ve notonlyistanbul’a, bugünkü tutkusunun sebebi geçmiş yaşamından bir kesit anlatıyor.

"Şu yeni yapıldı. Bak bu yapılmamış hali… Taşların konulmamış hali. Bunların hepsi benim imalatımdır. Şu yüzüğün büyüklüğünü görüyor musun? Bugün bu yüzüğe çalışıyorum. Bak şu kenarları dün deldim. Buralara pırlanta gelecek ama bu kalıptır, dökülecek yeniden. Elmastır orta kısmı, yanları da, kırmızıları da rubin. Ben… Esasında memleketim Yozgat. Fakat rahmetli babam ben 1 yaşındayken buraya gelmiş, İstanbul'a gelmiş. Kahvecilik yapmış. 1936'da doğmuşum. 60 senedir bu işi yapıyorum. 13 yaşında çırak olarak başladım. Bir sene evde çalıştım. Bir seneden sonra çarşıda dükkanları vardı onların, orada başladım çalışmaya. 18-19 yaşında… 18 yaşında dükkan açtım. Sonra, Zincirli Han'da dükkan açtım. Bizim verdiğimiz bir şeyi, 10 liraya vermişsek, kırık dökmesin getirsin… 10 liraya geri alalım biz. Daha bundan da güzel bir esnaflık mı olur? Ama biz öyle yapmak mecburiyetindeyiz. Gelici geçici müşterimiz yok, buraya ancak tanıdık gelir. Kendi kafama göre modeli kendim beğenirim, kendim yaparım. Benim arkadaşım diyor ki, 'Ya, kasaya koyuyorsun'. E, ne yapayım ya, sokağa mı atacağım? Ama ben onu yapmakla tatmin oluyorum işte... "

Şu yeni yapıldı. Bak bu yapılmamış hali… Taşların konulmamış hali. Bunların hepsi benim imalatımdır. Şu yüzüğün büyüklüğünü görüyor musun? Bugün bu yüzüğe çalışıyorum. Bak şu kenarları dün deldim. Buralara pırlanta gelecek ama bu kalıptır, dökülecek yeniden. Elmastır orta kısmı, yanları da, kırmızıları da rubin. Ben… Esasında memleketim Yozgat. Fakat rahmetli babam ben 1 yaşındayken buraya gelmiş, İstanbul'a gelmiş. Kahvecilik yapmış. 1936'da doğmuşum. 60 senedir bu işi yapıyorum. 13 yaşında çırak olarak başladım. Bir sene evde çalıştım. Bir seneden sonra çarşıda dükkanları vardı onların, orada başladım çalışmaya. 18-19 yaşında… 18 yaşında dükkan açtım. Sonra, Zincirli Han'da dükkan açtım. Bizim verdiğimiz bir şeyi, 10 liraya vermişsek, kırık dökmesin getirsin… 10 liraya geri alalım biz. Daha bundan da güzel bir esnaflık mı olur? Ama biz öyle yapmak mecburiyetindeyiz. Gelici geçici müşterimiz yok, buraya ancak tanıdık gelir. Kendi kafama göre modeli kendim beğenirim, kendim yaparım. Benim arkadaşım diyor ki, 'Ya, kasaya koyuyorsun'. E, ne yapayım ya, sokağa mı atacağım? Ama ben onu yapmakla tatmin oluyorum işte...  

MEKAN BİLGİLERİ

Adres: Zincirli Han No:94 Kapalıçarşı, Fatih İstanbul

YORUM YAP