Egemen Kemal | cam sanatçısı Egemen Kemal'le tanışın

boxinaboxidea.com bizi genç ve yetenekli Egeman Kemal ile tanıştırıyor. Seramik ve cam bolümü okuyan Mimar Sinan Güzel Sanatlar öğrencisi, Beykoz’daki Cam Ocağı Vakfı atölyesinde cam üfleme sanatı, tekniği ve felsefesini bizimle paylaşıyor. 

"Ben Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde okuyorum. Seramik ve cam tasarımı bölümü. Yaklaşık üç yıldır cam üfleme yapıyorum. Gelecekte de yurt dışında cam eğitimimi devam ettirmek istiyorum. Şu an pipodan ayırmak için camın boynunu yapıyorum. Bir de camın sihirli bir büyüsü var yani… Her zaman her istediğiniz şekli veremiyorsunuz. Hata yaptıkça bunları çözebiliyorsunuz. Soğuk bir cama siz şekil veremezsiniz böyle… Bunu ısıtmak gerekiyor. Belli bir dereceye getirmek gerekiyor. Bunlar beni daha çok etkileyen durumlardı.

Egemen -- Şu an nobleyi aldık. Buble’ın ağzını açıp tabak yapmak için. Şu an ağzını tamamıyle açabilmek için çalışabileceğim bir sıcaklığa getiriyorum. Sadece ağız bölgesini ısıtıyorum. Şimdi ağzını açıyorum. Sadece ağız kısmını yeterli miktarda ısıttım.

Geçen yaz Cam Ocağı Vakfının sayesinde dünyanın en önemli sanatçılarından biri olan Karen Willenbrink ve Johnsen Willenbrink ile çalıştık. Ve bunların bana sağlamış olduğu katkılar inanılmazdı. Bize çok farklı teknikler öğrettiler. Gelenekselden öte daha çok modern tasarımlar yapmaktan hoşlanıyorum."

Ben Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde okuyorum. Seramik ve cam tasarımı bölümü. Yaklaşık üç yıldır cam üfleme yapıyorum. Gelecekte de yurt dışında cam eğitimimi devam ettirmek istiyorum. Şu an pipodan ayırmak için camın boynunu yapıyorum. Bir de camın sihirli bir büyüsü var yani… Her zaman her istediğiniz şekli veremiyorsunuz. Hata yaptıkça bunları çözebiliyorsunuz. Soğuk bir cama siz şekil veremezsiniz böyle… Bunu ısıtmak gerekiyor. Belli bir dereceye getirmek gerekiyor. Bunlar beni daha çok etkileyen durumlardı.

Egemen -- Şu an nobleyi aldık. Buble’ın ağzını açıp tabak yapmak için. Şu an ağzını tamamıyle açabilmek için çalışabileceğim bir sıcaklığa getiriyorum. Sadece ağız bölgesini ısıtıyorum. Şimdi ağzını açıyorum. Sadece ağız kısmını yeterli miktarda ısıttım.

Geçen yaz Cam Ocağı Vakfının sayesinde dünyanın en önemli sanatçılarından biri olan Karen Willenbrink ve Johnsen Willenbrink ile çalıştık. Ve bunların bana sağlamış olduğu katkılar inanılmazdı. Bize çok farklı teknikler öğrettiler. Gelenekselden öte daha çok modern tasarımlar yapmaktan hoşlanıyorum.

MEKAN BİLGİLERİ

Adres: Köyiçi Caddesi 72/A, Öğümce, Beykoz, İstanbul
Telefon: +90 537 400 49 76
Websitesi: [email protected]

YORUM YAP